Sıkça Sorulan Sorular

Askıda Kitap nedir?

Birkaç Bilkent mezunu arkadaş olarak artık ihtiyacımızın kalmadığı kitapları arkadaş çevremizde paylaşmak için kurduğumuz bir sosyal sorumluluk projesidir. Amacımız bu tür kitapların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır. Hiçbir şekilde kar amacı gütmüyoruz.

Temel olarak Facebook arkadaşları ve konuma dayalı olarak çalışan bir sistemdir.

Neden Facebook’la üye olabiliyorum?

Üyelik mekanizması üzerinde çok düşündük ve kişilerin gerçek kimlikleriyle sisteme üye olmasının daha doğru olacağını belirledik. Böylece kitaplarını “askıya çıkaran” kullanıcıların istek yapan diğer üyeler hakkında daha gerçekçi bilgi sahibi olmalarını istedik.

Hangi Facebook bilgilerimi kullanıyorsunuz?

Sadece ad, soyad ve e-posta adresiniz. Bunun dışında sadece üyelerimize özel alanda dileyen kullanıcılar profilinizi ziyaret ettiğinde profil fotoğrafınızı ve facebook adresinizi görebiliyor. Tabi gittikleri Facebook profilinizde public olarak hangi bilgiler varsa bunları görmüş olacaklar.

Konum bilgilerim paylaşılıyor mu?

Sisteme üye olduğunuzda IP adresinize göre en yakın konumu işaretliyoruz fakat bunu Ayarlar kısmından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Üyeler gerçek konum bilgilerinizi hiçbir zaman görmez. Sadece kitaplarınız listelenirken onlara olan uzaklığınız belirtilir. Buradaki hassasiyet en fazla 100 metreye kadar olur.

Üyeler birbiriyle nasıl iletişime geçebilir?

Şimdilik Facebook bilgilerini paylaştığımız için Facebook üzerinden iletişime geçmenizi diliyoruz. Sonuçta hepimiz paylaştığımız kitapların doğru kişilere ulaştığından emin olmamız gerekir. Fakat ilerleyen günlerde mesajlaşma sisteminde iyileştirme yapmak istiyoruz.

Önerilerim var, size nasıl ulaşabilirim?

Henüz konsept aşamasında olan bu projeyi üyelerimizle birlikte geliştirmek istiyoruz. Bu konuda bize Facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.