Sıkça Sorulan Sorular

Askıda Kitap nedir?

Birkaç Bilkent mezunu arkadaş olarak artık ihtiyacımızın kalmadığı kitapları arkadaş çevremizde paylaşmak için kurduğumuz bir sosyal sorumluluk projesidir. Amacımız bu tür kitapların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır. Hiçbir şekilde kar amacı gütmüyoruz.

Temel olarak Twitter ve konuma dayalı olarak çalışan bir sistemdir.

Neden Twitter’la üye olabiliyorum?

Üyelik mekanizması üzerinde çok düşündük ve mesajlaşmanın ve haberleşmenin en kolay olacağı platform olarak Twitter'ın uygun olacağını belirledik. (Daha önce Facebook üzerinden çalışıyorduk fakat Facebook'un mahremiyet konusunda son günlerde yaşadığı sıkıntıları fark ettik). Böylece kitaplarını “askıya çıkaran” kullanıcıların istek yapan diğer üyeler hakkında daha gerçekçi bilgi sahibi olmalarını istedik.

Hangi Twitter bilgilerimi kullanıyorsunuz?

Sadece kullanıcı adı ve isim gibi bilgilerinizi kullanıyoruz. Bunun dışında sadece üyelerimize özel alanda dileyen kullanıcılar profilinizi ziyaret ettiğinde profil fotoğrafınızı ve twitter adresinizi görebiliyor. Tabi gittikleri Twitter profilinizde public olarak hangi bilgiler varsa bunları görmüş olacaklar.

Konum bilgilerim paylaşılıyor mu?

Sisteme üye olduğunuzda IP adresinize göre en yakın konumu işaretliyoruz fakat bunu Ayarlar kısmından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Üyeler gerçek konum bilgilerinizi hiçbir zaman görmez. Sadece kitaplarınız listelenirken onlara olan uzaklığınız belirtilir. Buradaki hassasiyet en fazla 100 metreye kadar olur.

Üyeler birbiriyle nasıl iletişime geçebilir?

Şimdilik Twitter bilgilerini paylaştığımız için Twitter üzerinden iletişime geçmenizi diliyoruz. Sonuçta hepimiz paylaştığımız kitapların doğru kişilere ulaştığından emin olmamız gerekir. Fakat ilerleyen günlerde mesajlaşma sisteminde iyileştirme yapmak istiyoruz.

Önerilerim var, size nasıl ulaşabilirim?

Henüz konsept aşamasında olan bu projeyi üyelerimizle birlikte geliştirmek istiyoruz. Bu konuda bize Twitter sayfamızdan ulaşabilirsiniz.